Дигитална библиотека је право место за све који желе да сазнају више о прошлости града на Морави, његовим знаменитим житељима, културним и спортским дешавањима, друштвеном животу и др. Ова виртуелна ризница коју је покренула Градска библиотека „Владислав Петкови Дис” још 2008. године обухвата више од 300.000 страница разноврсне тематике, а једну од најзначајнијих колекција чине новински чланци. С обзиром на то да је недавно завршена дигитализација прес-клипинга из Завичајног одељења установе, ова грађа је сада у целости доступна јавности за коришћење.

Digitalna biblioteka

Да ли сте знали, на пример, да су чачанска предузећа 70-их година 20. века имала своје ликовне и литерарне клубове и да су организовала одласке својих радника на позоришне представе и изложбе; или да етно-туризам и није тако нова ствар, јер „Политика” још 1980. године објављује текст „Летовање на сеоски начин” у коме се говори, између осталог, о природним лепотама и домаћинствима Рудника и Јелице; или пак да је средином прошлог века свако мање место имало своју књижницу где се играо шах и где су се читале књиге? Прелиставањем старе штампе у виртуелном простору на адреси digital.cacak-dis.rs може се дознати много тога о култури, образовању, спорту, привреди, туризму, пољопривреди, здравству и другим темама које се на неки начин односе на Чачак. Запослени у Одељењу за дигитализацију и нове технологије чачанске Библиотеке скенирали су, обрадили, унели метаподатке и припремили за објављивање 39.556 новинских чланака који се сада могу претражити према аутору, издавачу, години и месту издања у зависности од интересовања и потреба корисника.

У Дигиталној библиотеци на сајту Градске библиотеке Чачак осим новинских вести могу се пронаћи и књиге, часописи, школски листови, радничке новине, фотографије, разгледнице и још много тога. Стога, било да су вам потребни извори за писање рада, желите да сазнате нешто више о свом месту рођења или да погледате како изгледају старе слике Чачка – можете бесплатно користити ресурсе ове електронске збирке.