Да нам се празници ближе потврђено је програмом „(Не)обично о обичајима – од имеле до весељакаˮ, намењеног средњошкoлцима, а који је одржан у уторак, 17. децембра у посебно аранжираном амбијенту Градске библиотеке Чачак. Библиотекари и наставници Школе страних језика „Blackbird” организовали су за чачанске гимназијалце својеврсни јавни час на коме су млади открили како се празници обележавају широм света и који се обичаји везују за различите културе током децембарских и јануарских дана.

Gradska biblioteka Čačak

Добродошлицу на место где царују књиге и светски језици упутила је библиотекар Наташа Кривачевић Поповић, нагласивши да је овај едукативни програм настао захваљујући сјајној сарадњи које Одељење стране књиге, уз подршку колега, оствaрује са Школом „Blackbird”.

Gradska biblioteka Čačak

Необично, зимско путовање отпочело је презентацијом на енглеском језику, којом директор Школе страних језика „Blackbird” Љубомир Васојевић приказао како се у земљама широм света обележавају празници везани за Нову годину, Божић али и шта би био пандан јелки и бадњаку у источњачким културама. Посебно је младима била упечатљива прича о Деда Мразу. Св. Никола од 16. века у Западној Европи бива потиснут другим, митолошким ликовима, међу којима је најпопуларнији Деда Мраз. У Британији деци поклоне почиње да доноси лик из бајке за децу „Father Christmasˮ, у Француској ту улогу добија „Pere Noel”, а у Немачкој „Cris Kindˮ, док  у Америци пре Санта Клауса децу дарује „Kris Kringlˮ. Почетком 19. века у САД се дешава преображај Светог Николе у Деда Мраза, у складу са захтевима новог потрошачког друштва. До краја века Светом Николи су се постепено одузимале његове карактеристике, а додаване су нове, попут црвеног крзненог огртача, кочија и ирваса.

Gradska biblioteka Čačak

Други део активности је био посвећен традицији прослављања Божића код нас и празника који му претходе, и који представљају најлепши и најсвечанији период током читаве године. Те је стога симболичном божићном трпезом на којој се поред чеснице, нашла пшеница, суво воће и други плодови и кратким двојезичним филмом на српском и енглеском језику „Christmas in my homeˮ, који су припремили библиотекари приказано како се дочекује овај благдан код православних народа, али пре свега у Србији. С обзиром да се програм одвијао у Библиотеци – где се поштују све културе, али и држи до свог језика и традиције, библиотекар Тања Вуковић је напоменула да се велики број стваралаца дотакао празника који симблизују рођење Христово (Деспот Стефан Лазаревић, затим Петар Петровић Његош, Стеван Сремац, Симо Матавуљ, Бора Станковић, савремени песници и писци). Такође, дела Дикенса, Достојевског, Гетеа и књижевника планетарно познатих говоре о милосрђу, о помоћи невољнима, а све у жељи да се истакне потреба праштања и међусобне љубави.

Gradska biblioteka Čačak

Божић се посебно сматра даном деце и младих и породице, те је ово био мали дар средњошколцима, који су након разговора о празницима, занимљивостима из других култура, продискутовали и о симболици новчића, весељака, кукуруза, пшенице који се стављају у чесницу, а потом је симболично и преломили.