Читање је једна од најважнијих активности која обогаћује наш живот, било да се ради о одраслима или деци. Оно не само да проширује наш речник, већ побољшава критичко мишљење, развија машту и помаже нам да разумемо себе и свет око нас. За одрасле, књиге су извор знања, креативности и опуштања, док за младе представљају канал кроз који могу истражити различите аспекте живота и учити важне животне лекције. Читање не само да нам омогућава да се упознамо са историјом, културом и разним животним искуствима, већ такође стимулише наше емоционално и интелектуално развијање. У овом контексту, представљамо списак најчитанијих наслова у чачанској Библиотеци за 2024. годину, који не укључује стручну литературу, референсне књиге, завичајну грађу, као ни књиге на страним језицима и часописе.
Статистички подаци за 2024. годину о најпопуларнијим издањима у Позајмном одељењу чачанске Библиотеке показују да читаоци свих узраста настављају да препознају значај књига и уживају у разноврсним жанровима који нуде све – од породичних сага и љубавних прича до узбудљивих трилера и историјских романа. Новији наслови домаћих аутора били су посебно тражени, као и неке књиге са списка средњошколске обавезне лектире. Међу најчитанијим делима из српске књижевности, највећу пажњу привукле су књиге Миодрага Мајића „Деца зла”, „Рудник” и „Острво пеликана”, које доминирају на списку. Такође, велики број читалаца и даље бира класике српске књижевности као што су књиге Ива Андрића, „Проклета авлија” и „На Дрини ћуприја”. Публика је такође показала интересовање за дела која се баве историјским темама и животом у прошлости, као што су „Нечиста крв” Борe Станковића и „Освајање завичаја” Синише Ковачевића.
Најпопуларније књиге у Позајмном одељењу за одрасле кориснике – српска књижевност
- „Есторил”, Дејан Тијаго Станковић
- „Деца зла”, Миодраг Мајић
- „Освајање завичаја”, Синиша Ковачевић
- „Рудник”, Миодраг Мајић
- „Острво пеликана”, Миодраг Мајић
- „Проклета авлија”, Иво Андрић
- „Нечиста крв”, Бора Станковић
- „На Дрини ћуприја”, Иво Андрић
- „Монах Хокај”, Вук Драшковић
- „Клетва”, Јелена Бачић Алимпић
Када је реч о најтраженијим издањима из светске књижевности у Одељењу за одрасле кориснике, посебно се издваја ауторка Лусинда Рајли која је са чак шест наслова освојила чело листе. Њени романи попут „Мала Италијанка”, „Светло у прозору” и „Поноћна ружа” били су најчешћи избор чачанских читалаца. Ова дела истражују дубоке породичне и људске драме, уз елементе мистерије и историје, што их чини веома привлачним. Међу најчитанијим писцима нашли су се и Марк Леви са романом „Погасите све и засијаће живот” и Хана Кристин са књигом „Зимски врт”, који су такође привукли велику пажњу публике. Приметно је да у врху списка нису заступљени светски класици и да су корисници Библиотеке највише заинтересовани за нове и добро промовисане књиге великих издавача.
Најчитаније књиге у Позајмном одељењу за одрасле кориснике – светска књижевност
- „Погасите све и засијаће живот”, Марк Леви
- „Зимски врт”, Хана Кристин
- „Мала Италијанка”, Лусинда Рајли
- „Светло у прозору”, Лусинда Рајли
- „Ноћ првог дана”, Тереза Ревај
- „Поноћна ружа”, Лусинда Рајли
- „Ванила и чоколада”, Свева Казати Модињани
- „Атлас – приче тата Солта”, Лусинда Рајли
- „У сенци маслине”, Лусинда Рајли
- „Соба лептира”, Лусинда Рајли
Међу најтраженијим издањима за децу налазе се радови великана као што је Бранислав Нушић са делима „Хајдуци” и „Сумњиво лице”, као и Бранко Ћопић са „Орлови рано лете”. Популарне су и књиге попут „Аги и Ема” Игора Коларова. Читаоци су такође уживали у делима која нуде важне поруке за децу, као што су „Од читања се расте” Јасминке Петровић и „Радост деци даје крила” Љубивоја Ршумовића, која су с правом била међу најпопуларнијим. У врху листе и даље се налазе књиге о псу Арчију аутора Горана Марковића, које су и даље омиљене међу младим читаоцима. Ови наслови не само да нуде забаву, већ и важне животне поуке, чинећи читање истински инспиративним искуством за младе.
Листа најчитанијих књига за децу у чачанској Библиотеци
- „Аги и Ема”, Игор Коларов
- „Хајдуци”, Бранислав Нушић
- „Арчи и Дора постају пријатељи”, Горан Марковић
- „Арчи пас који воли књиге”, Горан Марковић
- „Доживљаји мачка Тоше”, Бранко Ћопић
- „Радост деци даје крила: избор песама за децу”, Љубивоје Ршумовић
- „Сумњиво лице”, Бранислав Нушић
- „Од читања се расте”, Јасминка Петровић
- „Орлови рано лете”, Бранко Ћопић
- „О дугмету и срећи”, Јасминка Петровић
Читање је безвремени пут који нас води кроз разне светове, омогућавајући нам да истражујемо нове идеје, животне приче и различите перспективе. За одрасле, књиге су извор мудрости и инспирације, док младе подстичу на развој емоционалне и интелектуалне зрелости. Чачанска Библиотека остаје место у којем читаоци свих узраста налазе своје омиљене наслове, било да се ради о дубоким историјским романима, узбудљивим трилерима или забавним књигама за младе које носе важне животне поуке. Са разноликим избором који задовољава све укусе и интересовања, књиге настављају да играју кључну улогу у обогаћивању живота читалаца, подсећајући нас на значај културе, образовања и маште у сваком тренутку.