У четвртак, 8. маја у простору Градске библиотеке у Чачку одржано је дивно дружење песника за децу Бранка Стевановића са ученицима основних школа „Др Драгиша Мишовић”, „Ратко Митровић”, „Милица Павловић” и „Филип Филиповић”. Он им се том приликом представио стиховима из својих најновијих књига „Благо нама са животињама” и „Нешто лично и томе слично”. Овај догађај који је одржан у оквиру 62. Дисовог пролећа  окупио је преко 220 основаца који су са великим интересовањем пратили песника у забавној шетњи кроз природу, дивљину и питомину, а онда и кроз своја размишљања, недоумице и загонетке.

Деца Бранка Стевановића упознају још у предшколском узрасту преко сликовница, а у читанкама за други и трећи разред читају прозу и поезију о авантурама његових јунака. Овај плодоносни стваралац, добитник престижних награда као што су „Гордана Брајовић” и „Златно Гашино перо”, на овом сусрету  поделио је са ученицима другог, трећег и четвртог разреда инспирације које га воде у чаробни свет поезије. Његова књига „Благо нама са животињама” садржи 57 песама које сликовито приказују разноликост животињског света, а илустрације сликара Косте Миловановића додатно су обогатиле доживљај песама.

Једночасовно дружење протекло је у веселој атмосфери, уз срдачан разговор и обиље шала. Ученици су понешто ново научили и добро се забавили уз веселе и занимљиве стихове. Имали су прилику да постављају питања, а песник им је откривао тајне свога стваралаштва и важност књига у свакодневном животу. Његове инспиративне речи подстакле су их да размишљају о свету око себе и о природи. Одабране песме Шта ће мени књига и Тигар читали су ученици другог разреда ОШ „Милица Павловић” Клара Лазовић и Алекса Ћировић, а учесници у квизу, који је песник организовао на крају програма, добили су на поклон примерке књига Бранка Стевановића за своје школске библиотеке.

Писац који дубоко разуме интересовања и способности деце у Србији, дотакао се и њиховог у ово време оскудног изражавања и недовољне речитости, поручујући да је стога од суштинског значаја да више читају књиге. Истакао је да савремена технологија не би требало да замени читање. „У свету пуном дигиталних садржаја, књиге остају наш најбољи пријатељ и прозор у друге светове”, поручио је Стевановић.

Текст: Марина Белић

Фотографије: Миленко Савовић