Ако бисмо морали да издвојимо месец у којем су књига и читање у средишту пажње, био би то април. Међународни дан књиге за децу установљен је 1967. године на основу одлуке Унеска, како би се деци слала порука о лепоти књижевног надахнућа и важности развијања љубави према писаној речи. Дан књиге за децу, 2. април, прославља се на дан рођења Ханса Кристијана Андерсена, творца многих бајки и песама које су обележиле детињство генерација деце широм планете.
Још један значајан датум јесте 23. април, Светски дан књиге и ауторских права, који се обележава на дан смрти двојице великих писаца: Шекспира и Сервантеса.
Градска библиотека „Владислав Петковић Дис” обележава ове значајне читалачке датуме, па је у понедељак 28. априла 2025. године организовала још један у низу представљања романа за младе „Шаренаˮ завичајне ауторке Александре Мишић који је одржан у Великој сали Библиотеке. Публикација која је том приликом представљена награђена је у оквиру 8. Читалачког маратона Издавачке куће „Клетˮ на 67. Међународном сајму књига у Београду. Главни жири који је донео одлуку о победничком роману чинило је 150 наставника који предају српски језик и књижевност широм Србије.
Задовољство да се друже са професорком Александром Мишић имало је више од 200 ученика чачанских основних школа: „Филип Филиповић”, „Др Драгиша Мишовић”, „Милица Павловић”, „Танаско Рајић” и „Свети Сава”, као и одељење трећег разреда Гимназије. Током представљања књиге, ученици су постављали бројна питања на тему одрастања, разговарало се о саосећајности, заљубљивању, о превазилажењу страхова, вршњачком насиљу и другим тинејџерским проблемима. Ауторка се потрудила да ученицима приближи наслов и радњу књиге „Шарена”, као и начине на који су њени јунаци савладавали проблеме. Порука ауторке Мишић, романа и интерактивног програма била је да су разлике међу вршњацима повод за разумевање, хуманост и помоћ сваке врсте, а да су завист, љубомора, грубост и неразумевање најнепожељније понашање чије последице могу бити негативне по вршњачко окружење.
О књизи „Шарена” говорила је ауторка, а одабране одломке из дела читала је Мина Гошњић, ученица трећег разреда Гимназије. Модератор програма била је библиотекар Дубравка Илић. Читав програм пратила је видео-презентација фотографија са претходних сусрета Александре Мишић са ученицима основних школа из Мрчајеваца, Доње Трепче, Бреснице и школе „Танаско Рајић” из Чачка. Аутор презентације је библиотекар Владимир Симић.
Сви сусрети одржани су у оквиру 62. Дисовог пролећа.
Аутор текста: Марина Белић
Аутор фотографија: Александар Вукајловић