Поводом Међународног дана дечје књиге Градска библиотека „Владислав Петковић Дисˮ организовала је у среду, 2. априла 2025. године промоцију романа за младе „Шаренаˮ завичајне ауторке Александре Мишић. Програми, које је модерирала библиотекар Дубравка Илић, одржани су у ОШ „Татомир Анђелићˮ у Мрчајевцима и ОШ „22. децембарˮ у Доњој Трепчи, а у оквиру 62. Дисовог пролећа. Публикација која је представљена пред више од 80 основаца, иначе је награђена на 8. Читалачком маратону издавачке куће „Клетˮ на 67. Међународном сајму књига у Београду.

С обзиром на то да је дугогодишњи професор српског језика и књижевности у чачанској Гимназији, Александра Мишић је из свакодневних сусрета и разговора са децом црпла инспирацију за писање. Бројни догађаји, импресије и познанства, како је сама објаснила, скривено су уткани у штиво намењено првенствено адолесцентима. Она пише о темама емпатије, заљубљивања, али и вршњачког насиља, здравствених проблема, превазилажења страхова итд. језиком и стилом који је близак тинејџерима.

На првим страницама књиге која је посвећена свима који су другачији, читаоци упознају Софију и Арсенија, ученике шестог разреда, који су, како се у роману наводи, у помало незгодној фази – пубертету. Радња је смештена у савремени тренутак, а јунаци се неретко задесе у ситуацијама чије решење не могу да „изгуглајуˮ јер постоји нешто што се зове животно искуство или тако моја бака каже.

Након што је укратко представила главне приповедне нити, ауторка се посебно осврнула и на наслов књиге. У питању је надимак који су вршњаци наденули главној јунакињи. Она је „Шаренаˮ јер њена кожа личи на карту рељефа из уџбеника географије, или рецимо на ливаде и шуме у разним нијансама када их гледате из авиона. Заправо, Софија има витилиго и зато је често предмет подсмеха. Како је она савладала тај проблем и шта се битно мења у понашању оних који су се неумесно шалили на њен рачун, заинтересовани читаоци могу сами открити, с обзиром да је роман доступан у фонду Одељења за децу и младе чачанске Библиотеке.

Међународни дан дечје књиге био је прилика да се ученици подсете и на јубилеј – 220 година од рођења ствараоца који је обојио многа детињства – Ханса Кристијана Андерсена. У складу с тим, ученици у Доњој Трепчи гошћу су дочекали с прегршт питања: да ли се сећа прве прочитане књиге, ко су јој омиљени приповедачи и песници за децу, да ли је теже бити наставник или писац итд. Оба сусрета завршена су разговором о поукама које књижевност пренoси младима.
Текст и фотографије: Ирена Планинчић