Час сећања на заборављене великане, Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“ из Чачака одржаће у среду, 30. марта 2016. године у 18 часова у Музеју Народног позоришта у Београду. Заборављена дама је Десанка Деса Дугалић Недељковић (1897-1972), рођена Чачанка, првакиња Драме Народног позоришта између два светска рата, путописац и педагог.
Дебитовала је на београдској сцени улогом Мими у „Чергарском животу“ 3. марта 1921. године у генерацији глумаца Раше Плаовића, Љубинке Бобић, Милана Ајваза. Била је једна од најобразованијих српских глумица која је позоришно знање добила у Паризу, говорила је више језика, пропутовала неколико континената. У биографију је уписала 114 рола различитих жанрова, била је предавач у глумачкој школи Народног позоришта и аутор уџбеника „Елементи визуелне глуме“ објављеног 1935. Исте године играна је у националном позоришту њена драма „На другој обали“. Аутор је путописа „Забелешке по Палестини, Сирији и Египту“ који је публикован у Београду 1932. године са аутентичним фотографијама и импресијама младе глумице. Путопис је и данас занимљиво штиво и био би занимљив за радознале ако у библиотеци пронађу књигу.
Живот јој је доделио судбину племкиње и сиротице, доживела је аплаузе и бројна изгнанства из земље, а са последњег се вратила оболела, само са кофером у руци. Избегла је судбину Жанке Стокић јер је за време Другог светског рата играла у позоришту, а супруг др Милорад Недељковић био је службеник у Недићевој влади. Помогла јој је несебично после повратка Мира Траиловић, вративши је на сцену Атељеа 212 где је одиграла седамдесетих година прошлог века три роле, а дебитовала је и на филмовима „Деца војводе Шмита“ и „Дим“ 1972. године.
За омиљену глумицу Београда и миљеницу предратне критике и штампе, Десу Дугалић, глума је била животна потреба. „Ја морам да глумим као што птица мора да пева, вода да тече“, говорила је Димина Маргарета Готје која ју је довела до врхунца уметничке каријере, Шекспирова Јулија и Виола, Молијерова Ањес, Толстојева Бетси…
У сусрет 120-годишњици од рођења Десе Дугалић о њој говоре библиотекари чачанске Градске библиотеке др Богдан Трифуновић, Даница Оташевић, Оливера Недељковић и Марија Радуловић.