Предавање „Језик као стуб културе” др Владана Јовановића, научног саветника са Института за српски језик САНУ, одржано је у уторак, 19. новембра у Градскoj библиотеци Чачак. Он је говорио о српском језику и ћирилици у контексту образовања, културе и јавне комуникације и изложио нека од актуелних питања и проблема у вези са језичком нормом. Публику је поздравила и Данијела Ковачевић Микић у име Удружења „Чувари дела Вука Караџића” које је уз подршку чачанске Библиотеке организовало догађај, док је модератор програма била др Оливера Крупеж.

Удружења „Чувари дела Вука Караџића”

Представљајући активности Одбора за стандардизацију српског језика и других релевантних институција др Владан Јовановић је истакао да струка мора непрестано да се бори да матерњи језик задржи позицију која му припада, а да услед разних изазова и наметања неких нових правила то није нимало лак задатак. Поменуо је само неке од проблема с којима се суочавају наставници српског језика и књижевности, попут великог броја страних издавача и неусаглашености уџбеника, недовољног броја часова у школама, укидања појединих аутора из читанки или неадекватне обраде књижевних дела у уџбеницима итд. Такође је нагласио да иницијатива да се српски језик уведе на све факултете кроз предмет који би се тицао функционалне писмености, иако је била подржана од стране професора и студената, ипак није усвојена од стране доносиоца одлука.

др Владан Јовановић

Фокус његовог излагања био је на Закону о родној равноправности, односно оном његовом делу који се бави тзв. родно осетљивим језиком. Др Јовановић је нагласио да „о статусу српског језика и књижевности у новије време говори се на Интеркатедарским конференцијама у Тршићу на којима се доносе декларације које би требало да буду водиље у решавању препознатих проблема. Ови догађаји у Тршићу одржани су у право време када су по србистичку струку дошли црни дани и када се вршило насиље над језиком под лажном заставом борбе за равноправност.

Удружења „Чувари дела Вука Караџића”

Одбор за стандаризацију српског језика одмах се изјаснио против овог закона и благовремено је обавештаовао јавност. Упркос свим упозорењима струке и угледних појединаца, тај вештачки конструисани језик ширио се у све сфере јавне комуникације, укључујући културу, науку и просвету. Напослетку, захваљујући прегалачком раду и упорности стручњака нацрт овог закона није усвојенˮ. Овој борби у великој мери допринело је и Удружење „Чувари дела Вука Караџића” кроз организацију предавања еминентних универзитетских професора и обука за наставнике, а о чему је говорила Данијела Ковачевић Микић, још једном потврдивши значај оваквих сусрета.