Гостујућа изложба „Fakelessˮ Гете института, посвећена медијској писмености била је полазна основа за организоване посете ученика и радионице на којима су млади открили како могу да препознају непроверене садржаје којима обилују медији и платформе. Ученици другог и четвртог разреда чачанске Гимназије са проф. српског језика и књижевности Маријом Катанић су 29. и 30. октобра посетили Градску библиотеку Чачак и имали прилику да кроз теоријски део чују шта су лажне, а шта праве вести, зашто је важно пажљиво прочитати вести и објаве, како се формира критичко мишљење и анализирају новински формати који се свакодневно пласирају у јавном простору, електронским медијима, друштвеним мрежама.
Кроз интерактивне игре и квиз који је саставни део поставке, средњошколци су имали прилику да детектују праве и лажне вести и уз помоћ библиотекара протумаче шта је то информацијски мехур, дезинформација, злонамерна информација, теорија завере, таргетирање, мамац за кликове, ко или шта је бот, трол, киборг, како настаје комуникацијски шум и др.
Да би спречили да млади буду заведени неистинама, важно им је указати на развијање критичког мишљања које би требало да буде утемљено на знању и између осталог, развијању новинске и у ширем контексту медијске писмености, односно да је у ери дигиталних медија, чије садржаје ученици најчешће конзумирају, сваки тренутак прави да се проговори на ову важну тему.
Без обзира на то у ком облику и са којом ознаком се пласира, да ли као урбани мит, превара, теорија завере, новинска сатира и сл. дељење двосмислених информација се данас одвија алармантном брзином. Медијски стручњаци наглашавају, да иако термин лажна вест одавно постоји, оно што је сада ново је лакоћа са којом свако може да креира неистинит и обмањујући садржај, као и брзина којом тај садржај може да путује широм света.
Имајући то у виду, тематске изложбе, предавања и радионице о медијској писмености могу бити врло корисне за младе, нагласиле су библиотекари Марија Радуловић и Тања Вуковић које су уз помоћ колеге Владимира Симића и реализовале ово двочасовно информално учење и онлајн-квиз.