На штанду Градске библиотеке Чачак је током сајамске грознице промоцијом најновијих публикација потврђено да поезија гаси „ватру” и анђелском чину даје простор као што то увек чини моћна реч. Осим редовних продајних активности, разговора са заинтересованим посетиоцима, одржане су и занимљиве радионице, а приказани су и различити садржаји које установа нуди. У сусрет Светском дану аудио-визуелне културне баштине који се обележава 27. октобра чачанска Библиотека је представила унапређену верзију апликације Букмаркер.
Захваљујући сарадњи са платформом „Књига прича” сви чланови однедавно могу бесплатно да позајме и слушају аудио-књиге које су издвојене у засебну категорију у оквиру поменуте апликације. О својеврсном електронском дневнику читања говорили су библиотекари и сарадници на пројекту. „Путем Букмаркера могу се разменити искуства о прочитаном, унети белешке, цитати, коментари и оцене. Он омогућава интеракцију између читалаца и књига, а сада има и нову опцију”, истакао је директор Градске библиотке Чачак др Богдан Трифуновић, позвавши остале библиотеке и њихове чланове да користе ову услугу. Како јој се приступа, шта су Букмаркер приче и како се оне креирају, на који начин функционишу виртуелне читаонице, чему служе појасниле су библиотекари Невена Бечановић и Ирена Планинчић.
Да се платформи „Књига прича” може приступити преко унапређене верзије апликације Букмаркер и о томе како нови дигитални формати утичу на писану реч и штампане књиге истакао је Ненад Иђошки, оснивач платформе. Он је нагласио да циљ није да се читање потпуно замени слушањем, већ да се та два присутупа комбинују и ускладе са свакодневним обавезама. „Увидели смо да у библиотекама лежи велики потенцијал и тежили смо да апликацију прилагодимо тако да се аудио-књиге позајмљују на исти начин као и оне у физичком облику. Корисник добија приступ звучном запису на свом налогу и може га слушати 21 дан без интернета, након чега он нестаје”, казао је Иђошки.
Овом сајамском представљању претходиле су и активности које су биле намењене деци, а на радионици и квизу који је водила библиотекар Биљана Арсић учествовали су основци из Лазаревца. Они су на интересантном „путовању кроз драгуљ Кариба” открили много тога о Куби, земљи фантастичног природног богатства, о њеној култури, музици, плесу, храни, која је иначе овогодишњи почасни гост Сајма.
Посетиоци Штанда Градске библиотеке „Владислав Петковић Дис” могли су да погледају и изложбу „Звуком писаће машине”, а децу је највише привукао експонат – њима непозната и необичана справа или „клавир који пише”. Гледано бројкама 67. Међународни београдски сајам књига посетило је око 200.000 људи, а најстарија установа културе у Чачку је осим представљања вредне издавачке делатности и поменутих садржаја проширила круг сарадника и корисника. Уприличени су бројни неформални сусрети и разговори са песницима, писцима и колегама, а задовољна лица посетилаца су потврдила да библиотекари у својој мисији и даље вредно истрајавају.