Ко су млади људи који најављују заокрет у песништву, каква се поезија пише један век након Диса и како се данас промишља о књижевности – посетиоци Међународног сајма књига у Београду могли су чути на промоцији коју је одржала Градскa библиотекa Чачак у среду, 23. октобра. Представљена су најновија издања објављена у оквиру 61. Дисовог пролећа, а посебна пажња је посвећена овогодишњим добитницима награда.
О збирци „Меснати цветови” Ненада Јовановића која је објављена као 48. публикација у Едицији „Књига госта” говорио је проф. др Драган Бошковић (председник жирија за доделу признања). Овогодишњи лауреат Дисове награде према Бошковићевим речима „песник је граница који испитује могућности језика и чија се поезија не догађа само у тексту, већ је отворена звуковима који долазе из других медија, са интернета или музике, а који се у њу тако природно уклапају.” С обзиром да је Јовановић „песник из далека” и да тренутно живи на релацији Америка–Канада те није био присутан на промоцији, о њему су говорили његови стихови које је казивао студент Лука Дмитровић.
На Сајму су се по први пут чули и стихови песничке збирке „Осим шумског пожара” Симоне Дмитровић, добитнице Награде „Млади Дис” за 2024. годину. Зашто је важно ово признање и награђени рукопис казао је Марјан Чакаревић, члан жирија, а уједно је као позив за промоцију првенца препоручио Симонину збирку свим љубитељима поезије. Преплитање стварности и мита као једна од главних одлика овог песништва илустрована је песмом „Вез” коју је казивала ауторка.
Да се о Дису може и даље рећи нешто ново и важно, доказују и награђени есеји. У име жирија за њихово оцењивање говорила је Милица Ћуковић, истакавши да је „Дис међу нама, да је млад, савремен и да већег песника будућности од њега нема”.
Још две публикације које је Пролеће изнедрило представила је уредник листа „Дисово пролеће” Тања Вуковић, која је и коаутор каталога „Кратак метар, негатив и стих” који прати изложбу посвећену лауреату. Осврнувши се на дугу и значајну традицију манифестације др Богдан Трифуновић, директор Градске библиотеке „Владислав Петковић Дис”, позвао је све присутне и да посете јединствени Музеј поезије у Чачку који ту традицију баштини.