Промоција књиге „Карота” аутора Дарка Тушевљаковића одржана је у петак, 6. јуна у Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис”. Поред аутора, о роману је говорила и књижевна критичарка Исидора Ђоловић. Програм је водила библиотекар Тијана Бежанић.

Karota

Тушевљаковић, који је добитник Андрићеве награде и Награде Европске уније за књижевност, објаснио је да су генерације на Балкану, посебно оне које су одрасле током 90-их година прошлог века, сведоци значајних „резова” у историји када се цео свет из темеља мења, а живот у тренутку постаје нешто сасвим ново. „Овај роман је прича о судбинама људи кроз ствари које су у нашем колективном сећању. То је у првом плану, ликови који носе причу, а не ратно окружење. Циљано нисам хтео да понудим превелику катарзу. Ми очекујемо од света правду која долази споља, али ја мислим да свет не функционише на тај начин ”, нагласио је аутор.

Karota

Кроз роман, аутор истражује специфичан моменат историје који је дубоко урезан у свести свих оних који су га доживели. Он описује дечачку дружину и њихове несташлуке који, како роман одмиче, постају све озбиљнији и застрашујуће сурови, што се савршено уклапа у динамику приповедачевих успомена. Тушевљаковићев роман лепо дочарава атмосферу тренутка, а слике које ставља пред читаоца су детаљно описане, чинећи читање изузетно занимљивим.

Исидора Ђоловић је истакла да „Карота” није жанровски фиксиран роман и да кроз дечачку перспективу наратора, варирање атмосфере, третирање питања туђинства и мајсторско владање дескрипцијом аутор пружа мотив за читање до самог краја.  „Блиставо писање о нечему страшном је можда највећи изазов”, оценила је књижевна критичарка.

Karota

Трилерозна атмосфера и динамика приповедања у којој нема слепих уличица, неодговорених питања, недоречених ликова итекако оставља простор за лична и појединачна тумачења карактера којих има сасвим довољно да ова књига прерасте у вишедневну опсесију, чак и након читања.

Текст: Марина Белић

Фотографије: Владимир Симић