“Здравље је најлепше одело које носимо, али могу га видети само они који су болесни“. Под овим заштитним знаком одржано је прво дружење са давдесетак припадница лепшег пола у Заблаћу, а најбоље место за то је огранак Градске библиотеке “Владислав Петковић Дис“ у Дисовом родном селу. Библиотекари Дубравка Илић, Владимир Симић и Мирко Дрманац, на челу са директором Даницом Оташевић, желели су да покажу да је Кућа књига најсигурнија кућа на свету, у којој се осим “лека за душу“, може наћи и рецепт за здравији живот.
Тако је у петак, 29. новембра 2013. године, Градска библиотека оживела некадашњу праксу дружења са читаоцима и акцију “Селу у походе“. Избор је пао на женску популацију читалаца у најбројнијем огранку за коју је организовано предавање на тему превенције здравља коју је уз видео-презентацију одржала др Жаклина Живковић, специјалиста опште медицине. Да је музика, као и књига, лек који се најлакше “конзумира“, показала је песмом и звуцима хармонике Мила Ћосовић из Чачка, некадашња чланица популарног вокално-инструменталног ансамбла “Ђердан“ .
Процес осиромашења људске душе у нашем друштву одвија се већ неколико деценија паралелно са економском кризом, која је разорнија за појединца и за породицу од материјалног сиромаштва. С обзиром да на припадницама женске популације почива свакодневни породични живот у градској, а поготово у сеоској средини, сигурно је да оне посебно осећају тежину отуђености и коме се обратити за помоћ у конкретним ситуацијама. Неоправдано смо се постидели наших традиционалних посела, као начина да се комшије окупе и почасте неким лепим поводом, да помогну једни другима у пословима, али и да дају одушка песмом и пријатним разговором. Добра стара времена и праксу треба вратити свуда где је то могуће, као и живу реч и сусрете људи.
У добродошлици на женском дружењу у Заблаћу, Даница Оташевић је позвала присутне да после првог окупљања, које је уједно и пилот програм, предложе теме за следеће састанке и да се они одржавају једном месечно. Предавање о превенцији и ризицима по здравље, попут пушења, неправилне исхране, наследног фактора и других, изазвали су велико интересовање присутних дама. У колико се после овог предавања обрате свом изабраном лекару, циљ сусрета је испуњен. Уз песму, кафу, јабуке, као и колаче које је поклонила Љиљана Брковић Огашановић, Заблаћанка по рођењу, у пријатној атмосвери је протекло двосатно дружење у Библиотеци.
Чачански библиотекари показали су још једном да њихова делатност није само да препоручују добру књигу која је „лек за душу“, већ су дружењем организованим за жене, проширили своју читалачку породицу и ставили се у мисију здравог живота и лепше будућности. Овај сусрет може да буде рецепт и другим институцијама и организацијама да се више посвете житељима на селу и њиховим потребама. На првом месту потребна је добра воља.