Пројекција документарног филма „Трагови”, који је посвећен Бранислави Малтез (1949–1999), првој добитници Награде „Млади Дис”, одржана је 20. маја у Градској библиотеци Чачак у оквиру програма манифестације 62. Дисово пролеће. Након филмске представе уприличен је разговор са Душаном Даријевићем и Иваном Пајић о филму и о животу и делу песникиње која је оставила значајан траг не само у локалној култури.

Филм „Трагови”, снимљен прошле године у продукцији Асоцијације за уметност и културу „Карусел”, потписују: Душан Даријевић (сценарио и продукција), Ђорђе Илић (режија и камера), Зоран Грујовић (монтажа), Растко Радичевић (музика), Исидора Ђоловић (стручна сарадница на сценарију), Стојанка Ана Ђуровић (у улози Браниславе Малтез и кореографија) и Софија Војиновић (цртежи и акварели). У филму говоре песникиње Оливера Недељковић и Ивана Пајић.

Бранислава Малтез је била једна од кључних личности културног живота Чачка деведесетих година прошлог века. Са великом посвећеношћу водила је Књижевни клуб „Драгослав Грбић”, а покренула је и уређивала Часопис за књижевност, уметност и културу „АРТ 032”, дајући простор многобројним младим ауторима. Поезију је објављивала у периодици, а аутор је и две збирке: „Трагови” (1979) и „Кроки у огледалима” (1984).

Душан Даријевић је истакао да је ово пети филм у циклусу документарних остварења који негују културу сећања и сведоче о томе да су у једном малом граду живели људи који су имали значајан креативни потенцијал и који су далеко надрасли своју средину. Након филмова о Преду Перуничићу, Жики Максимовићу, Слободану Матовићу Џаји и Рашку Јовичићу, Бранислава Малтез је прва жена која је заступљена у серијалу. Како је рекао, рад на филму био је изазован пре свега због недостатка архивске грађе и због тога што је замишљено да централно место у филму има поезија. „Филм није класични документарац, ради се, у неку руку, о хибридном филму који има елементе играног и елементе експерименталног. Захваљујући Стојанки Ани Ђуровић, која се појављује у улози Браниславе Малтез, песме су представљене кроз игру и кореографију – дакле, поезија је спојена са покретом. Колико смо успели, да ли смо нешто пропустили, да ли је филм довољно гледљив, на публици је да просуди”, навео је Даријевић.

Песникиња Ивана Пајић, која је од рођења познавала Браниславу Малтез, а за коју је везује и кумство, поделила је са публиком неке анегдоте и мисли које нису ушле у филм. За ову прилику написала је и текст „Смех, кумство старије од свега, свачега и нас”, у коме Браниславу описује као бескомпромисног естету и песника, што се одразило и на њен приватни живот. „Затворена у сажетост, иза врата се сакрила локалност, приватност и играрије речи из разговора међу пријатељима, а међу њима се воде и страшни и божанствени и прекорни разговори, и то врло лакоˮ, нагласила је Пајић.

Филм „Трагови”, чији је настанак био обележен истраживачким радом и уметничком храброшћу, достојан је омаж песникињи која је оставила дубоке и трајне трагове у културном животу Чачка. Двадесет пет година након њене смрти, ово филмско сведочанство није само чин чувања успомене, већ и подсећање на значај песничког гласа који не сме бити заборављен. Можда ће управо овај филм подстаћи ново читање, слушање и разумевање поезије Браниславе Малтез – оне која је живела поезију и оставила је као свој најдубљи траг.

Аутор текста: Марија РАдуловић

Аутор фотографија: Александар Вукајловић