Предавање намењено средњошколцима под насловом „Читамо љубав” одржано је у петак, 23. маја у Градској библиотеци Чачак. О љубави као покретачкoj сили у уметности и животу говорили су уважени гости из Босне и Херцеговине – проф. др Мевлида Ђувић, професорка на Универзитету у Тузли, и мр Амел Суљић, професор босанског језика из Приједора.
Програм је отворила библиотекар Душица Брковић, позивајући се на цитат великог Гетеа и постављајући питање да ли је љубав само идеал или стварна сила која покреће свет? Она је присутне подсетила на снагу емоције као вечите теме уметничког израза и неке од најчувенијих љубавних прича светске и српске књижевности – од Ахила и Брисеиде до Ане Карењине и Вронског, од Лазе Костића и Ленке Дунђерски до Ива Андрића и Милице Бабић.
Амел Суљић је представио љубав у књижевности као вишеслојни феномен, сагледан из егзистенцијалне, идеолошке и уметничке перспективе. Осврнуо се на дела аутора као што су Владимир Пиштало, Иво Андрић и Бранко Миљковић, истичући како љубав – било као отпор, уточиште или покретач – обликује и појединца и друштво, посебно у доба кризе, национализма и медијске манипулације.
А Мевлида Ђувић је у излагању под насловом „Лектира и предоџбе љубави – од антике до Андрића” понудила дубински увид у развој појма љубави у књижевности, као и њен савремени одјек и тумачење.
Посебан сегмент програма био је посвећен регионалном конкурсу за најбољу љубавну песму „У име љубави је друго име Бога” који је покренуо Амел Суљић. На конкурсу је учествовао велики број песника из чак 11 земаља, чиме је још једном потврђено да љубав не познаје границе. Том приликом је представљена и сарадња са чачанском професорком Александром Мишић, као пример успешне културне размене и повезивања у региону.
Аутор текста: Марија Радуловић
Аутор фотографија: Владимир Симић