И ове године, завичај Владислава Петковића Диса постао је инспиративна позорница младим ствараоцима у завршници 62. Дисовог пролећа. У школи у Заблаћу, која поносно носи име великог песника и просветну делатност обавља дуже од два века, у четвртак 29. маја уручене су награде ученицима за најуспешније поетске и прозне радове настале у оквиру литерарних конкурса ове Манифестације.
На конкурсе које су расписали Одбор Дисовог пролећа и Градска библиотека „Владислав Петковић Дис” пристигло је укупно 209 радова из 26 основних и средњих школа Моравичког округа. Признања је уручио песник Небојша Васовић, овогодишњи добитник Дисове награде, који је истакао да је импресиониран интересовањем младих за стваралаштво и књижевност – нечим што је, како је рекао, тешко замисливо у Канади, где одавно живи.

Маријана Лазић, в. д. дир. чачанске Библиотеке, у свом обраћању подстакла је младе ауторе да истрају у писању, нагласивши да ће оно што данас стварају једнога дана имати дубок и трајан значај. Програм под називом „Хајде, напиши песму” водила је Дубравка Илић, изразивши задовољство бројем пристиглих текстова ученика, међу којима су били и они који се први пут појављују на лирској сцени, као и већ искусни млади песници. Она је похвалила труд ментора и школу домаћина, дугогодишњег партнера Библиотеке у мисији неговања читања. Школу домаћина је пригодним текстом представила ученица осмог разреда Ирена Дробњак.

Уследио је и најишчекиванији део свечаности – додела признања. У конкуренцији основаца пристигло је 147 радова из 21 школе. Иако жири није био у могућности да присуствује догађају, прочитан је део њиховог саопштења, у коме је истакнута маштовитост младих аутора, њихова способност да посматрају свет око себе и жеља да га учине бољим. Награде и похвале су уручене ученицима чији су радови посебно издвојени као и Основној школи „Сретен Лазаревић” из Прилика и Прехрамбено-угоститељској школи из Чачка које већ годинама уназад на конкурсе Манифестације шаљу највећи број квалитетних радова.

У конкуренцији средњошколаца пристигла су 62 рада ученика из Чачка и Ивањице. Жири је једногласно донео одлуке, нагласивши да су млади писци у стању да једноставне теме претворе у дубока уметничка остварења. У име жирија присутнима се обратила Јелена Ружић, која је казала: „Радује ме што има толико младих људи који су се приволели царству поезије, који теже да осете и запишу вечно у пролазном, да пронађу смисао у бесмислу и да овај прозаични живот оплемене сном о лепоти.”
Програм је ове године био обогаћен и учешћем посебног госта – средњошколца Николаса Гринвуда, волонтера у Градској библиотеци. Николас је, иако одскора у Србији, својим стиховима на енглеском и српском језику допринео поетском духу овог сусрета.
Својим глумачким талентом публику су одушевили и ученици III/2 разреда, иначе вредни читаоци из огранка Библиотеке у Заблаћу. Извели су представу „Бајка о бајци”, у драматизацији и сценској поставци учитељице Биљане Стојанић. Програм су музички употпунили ученици ОШ „Татомир Анђелићˮ из Мрчајеваца, нумерама „Ој Острице, лепотице”, „Песма Дису” и „Крила”, уз клавирску пратњу директорке школе Весне Јевђенијевић која је и аутор песама.

Овогодишња завршница Дисовог пролећа у Заблаћу показала је да поезија и лепота речи живе у срцима младих – тихих, али храбрих стваралаца који свет посматрају са више љубави, дубине и наде. У атмосфери испуњеној стиховима, осмесима и аплаузима, родила се и вера да ће ова поетска искра, запаљена у детињству, наставити да гори и обликује неке нове, боље светове.